top of page

Alt Yazı ve Tercümesi

Anlaşılmayan hiç bir video kalmayacak...

Altyazı tekniği herhangi bir film karesinde geçen herhangi bir diyaloğun, genellikle görsel içeriğin alt kısmına metin yerleştirilmesi yoluyla, müşterinin talep ettiği dile çevrilmesidir. 

Tele World Dil Hizmetleri olarak size istenilen dilde ve istenilen dosya formatında en yüksek kalitede altyazı hizmetini garanti ederiz. 

 

Tercüme büromuzda yalnızca film veya belgesellerin değil, aynı zamanda ses programlarının kullanımı için gerekli deneyim ve ayrıca yazıya geçirilecek dosyanın dile mükemmel bir hâkimiyet gerektiren her türlü toplantı, sosyal faaliyet, röportaj kaydı ve tıbbi ve hukuki ses kaydını ve ayrıca her türlü görüntü-ses dosyasını yazıya geçiriyoruz. 

Altyazı tekniği, aşağıda belirttiğimiz üzere çeşitli aşamalar gerektiren karmaşık bir süreçtir:

Alt yazı hizmetinde uzman çevirmenlerimiz öncelikle müşteri tarafından gönderilen işitsel arşivi yazılı metne çevirerek transkripsiyon işini gerçekleştirirler. Bu süreçte konuşmada yer alan kelimeler ses tanımlama programları aracılığıyla hassas bir şekilde saptanarak yazıya dökülür.  

Bir sonraki aşamada ise yazıya dökülen diyalog veya monologların tercümanlarımız tarafından müşterimizin çevrilmesini talep etmiş olduğu dile çevirisi gerçekleştirilir.

Yazıya geçirilen metin çevrildikten sonra adaptasyon/yerleştirme aşamasına geçilir. Bu noktada altyazıların fiilen hazırlanmasına aşamasına geçilir ve bir dizi program aracılığıyla altyazı arşivi oluşturulur. Bu aşama özellikle önemlidir zira bu aşamada kadromuz dahilinde faaliyet gösteren uzmanlarımız altyazının görsel içerikle eş zamanlı olarak ekranda gözükmesini sağlarlar.

 

Altyazı arşivi hazırolduğunda video/görüntü ve audio/ses dosyalarının senkronize olup olmadığı kontrol edilir.

Altyazı süreci altyazıların müşterinin arzu ettiği formattaki görsel-işitsel arşiv veya dosyayla harmanlanmasıyla son bulur.

Tele World Dil Hizmetleri Yeminli Tercüme Bürosu İskenderun olarak size istenilen dilde ve istenilen dosya formatında en yüksek kalitede altyazı hizmetini garanti ederiz. 

bottom of page