top of page

Abazaca Tercüme - Abhazikian Translations


Abazaca, Kuzey Batı Kafkasya dillerinden biridir. Abazaların konuştuğu bu dil, Abhazca ile yakın akrabadır. Bugün, Kuzey Kafkasya’da 40.000 kişi tarafından konuşulur. Abazaların önemli bir bölümü 1864 göçüyle Osmanlı topraklarına sürülmüşlerdir. Büyük sürgünden sonra ana yurtlarında kalan 10.000 kişi bugün tekrar 40.000 nüfusuna ulaşmıştır.


Abazaca, Kuzey Batı Kafkasya dillerinin Abazgi koluna dahildir. Edebiyat ve yazım dili, çoğunluğun konuşmakta olduğu Aşuva lehçesi üzerine kurulmuştur. Apsuva lehçesi ise Apsnı’daki Abhaz-Abazalar tarafından kullanılmaktadır. Gerek Abhaz gerekse Abazalarının konuştukları diller, küçük farklılıklarının dışında oldukça benzerdir. Her iki taraf da birbirlerinin konuştuklarını anlayabilmektedir. Özellikle Aşkarava Abazaların lehçeleri, Apsua lehçesi ile çok büyük benzerlik göstermektedir. Aşuva lehçesi Khubina - Albırğan ve –Guım şeklinde iki ağza ayrılır.


Abazacanın yazılı edebiyat ve gramerinin oluşumu 1932 yılına dayanmaktadır. Bu tarihte oluşturulan Latin esaslı Abaza alfabesi, 1938’e kadar kullanılmıştır. 1938 Kiril esaslı olarak genişletilmiş Rus alfabesi ile değiştirilmiştir.


Tüm dünya resmi ve yöresel dillerinden tüm dünya resmi ve yöresel dillerine, yazılı tercüme, alt yazı, seslendirme, lokalizasyon, yeminli tercüme, noter onay ve apostil hizmetleri vermekteyiz. Ayrıca tüm işlemleri müşterimizin şubemize kadar gelmesine gerek kalmadan gerçekleştirebilir ve ücretsiz kargo hizmetimiz ile kendilerine teslim edebiliriz. Daha fazla bilgi için;


0326 617 17 97 - 0542 241 76 60

teleworldturkiye@gmail.com


#abazaca #abazadili #abkhazian #abkhazianlanguage #abkhaziantranslation #abazacatercüme #kafkas #kafkasdilleri #kafkasya #translationagency #translate #translation #sworntranslation #sworntranslationagency #altyazi #seslendirme #lokalizasyon #subtitle #dubbing

Entradas destacadas
Entradas recientes