top of page

Apostil Nedir? - Apostil Tercüme ve Tasdik İşlemleri


Apostil Nedir? - Apostil Tercüme ve Tasdik İşlemleri

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil, 5 Ekim 1961 Lahey Uluslararası Özel Hukuk Konferansı’nda imzalanmış, Lahey Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi” ile üye ve taraf devletler arasında geçerlidir. Bu onay, bir ülkede düzenlenen resmi belgenin, anlaşmayı imzalayan diğer bir ülkeye ibraz edilmesi durumunda belgenin tanınmasını ve geçerli olmasını sağlar. Apostil tasdiki, belge hangi ülkede düzenlendi ise, o ülke içerisinde belirlenmiş kurumlarca ücretsiz olarak verilir. Apostil, belgenin üzerinde yazanların doğruluğunu değil, belgedeki imza, mühür ve damgaların gerçekliğini onaylar.

Öncelikle, gerekli Türkçe resmi belge, uzman bir yeminli tercüman tarafından erek dile tercüme edilir. Tercüme edilen belge muhakkak yeminli tercümanın imza ve kaşesini barındırmalıdır.

Tercüme tamamlandıktan sonra, yeminli tercümanın bağlı olduğu noterlikte belge onaylatılır. Bu sayede tercümenin geçerliliği resmi olarak tanınmış olur.

Tercümesi yapılıp notere onaylatılan belge, noterin bağlı olduğu kaymakamlıktan, imza ve mühürlerin gerçekliğini onaylayan apostil tasdikini alır.

Apostil tasdik dili; Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden oluştuğundan, belgeyi işleme alacağınız ülke, bu dillerden herhangi birini kabul ediyorsa, apostil onayının, belgenin kullanılacak ülkenin diline tercüme edilmesine gerek kalmaz.

Yurt dışından alınmış veya apostili yurt dışında yapılmış belgeler ise yeminli bir tercüman tarafından Türkçeye tercüme edilir.

Gerektiği takdirde hızlı çeviri hizmeti sunabilecek, apostil tercümesi alanında yeminli çeviri hizmeti sağlayacak olan Tele World Dil Hizmetleri bürosu ile apostil tercümeleri işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir Apostil belgesinin bileşenleri;

Apostillerde ana başlığın Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” şeklinde yazılması zorunludur. Bir apostil belgesi aşağıdaki unsurlardan oluşur:

Belgenin;

· Düzenlendiği ülkenin adı;

· İmzalayan kişinin adı;

· İmzalayan kişinin sıfatı;

· Tasdik edildiği yer;

· Tasdik edildiği tarih;

Belgeye basılan mührün ait olduğu makamın adı;

Apostili;

· Düzenleyen makam;

· Düzenleyen makamın mührü veya kaşesi;

· Düzenleyen yetkilinin imzası;

Apostil numarası;


Tüm dünya resmi ve yöresel dillerinden tüm dünya resmi ve yöresel dillerine, yazılı tercüme, alt yazı, seslendirme, lokalizasyon, yeminli tercüme, noter onay ve apostil hizmetleri vermekteyiz. Ayrıca tüm işlemleri müşterimizin şubemize kadar gelmesine gerek kalmadan gerçekleştirebilir ve ücretsiz kargo hizmetimiz ile kendilerine teslim edebiliriz. Daha fazla bilgi için;

0326 617 17 97 - 0542 241 76 60

teleworldturkiye@gmail.com

#apostil #apostille #apostilçevirisi #apostiltercüme #noter #noteronayı #notertasdiki #translationagency #translate #translation #sworntranslation #sworntranslationagency #altyazi #seslendirme #lokalizasyon #subtitle #dubbing #çeviri #tercüme #yeminliçeviri #yeminlitercüme #tercümebürosu #yeminlitercümebürosu

Entradas destacadas
Entradas recientes
Archivo
Buscar por tags
Síguenos
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page