top of page

Tapu Nedir? Tapu Tercümesi

Bir hukuki işlem kavramı olan tapu tanım itibariyle, bir taşınmaza (arazi), taşınmazın bir bölümüne veya taşınmazın üzerindeki herhangi bir yapıya kimin sahip olduğunu gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğü’nce tapu memuru tarafından verilmiş ve bir usulsüzlük belirlenmediği sürece de hukuk düzeni karşısında geçerli sayılan yazılı ve resmi bir belgedir.

Resmi bir belge olması sebebiyle sadece belirlenen devlet dairelerinde ve belirlenen tapu memurları tarafından verilebilir. Aksi bir durumda, örneğin noter huzurunda tapuya kayıt işleminin yapılması, hukuk karşısında geçerli sayılmaz ve resmiliğini yitirir. Bir taşınmaz satın alarak mülkiyet sahibi olmak isteyenlerin gelecekte mağdur olmamaları için tapu çeşitlerini iyice araştırmaları ve gerekli hukuki işlemleri yapmaları önerilir.


Üç çeşidi bulunan tapular şu şekilde sıralanabilir:

– Hisseli tapu

– Kat irtifaklı tapu

– Müstakil tapu


Tapu tercümesi


Yabancı uyruklu vatandaşların ülkemizde resmi ve kamu kurumlarında yaptıkları tüm işlemlerde kendilerinin anadilinde yeminli sözlü tercüman tarafından yeminli sözlü tercüme ile işlemlerinin tamamlanması gerekir.

Tapu dairlerinde alım satım devri işlemlerinde de tapu tercümesi ve tapu çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.


Tapu tercümesi sırasında yeminli tapu tercümanı tapu dairesinde randevu saatinde hazır bulunur. İşlemler sırasında karşılıklı iki taraf ve tapu dairesi memuru arasındaki tüm konuşmaları tarafsız olarak tercüme etmekle yükümlüdür.


Adli yeminli tercüman, tapu dairesinde yapılacak tercüme işlemlerine dair terminolojiye hakim olmalıdır. Ayrıca tapu dairelerinde işlem yaptıracak kişilerin tüm kamu kurumlarında olduğu gibi pasaportlarının noter onaylı yeminli tercüme ve noter onaylı yeminli çeviri yaptırması gerekmektedir. Pasaportun orijinali ile birlikte tercümesini de makam ibraz etmelidir.


Bu noktada önemli olan söz konusu çeviri ihtiyacını profesyonel yeminli çevirmenler aracılığıyla karşılamaktır. Gerektiği takdirde hızlı çeviri hizmeti sunabilecek, transkript tercümesi alanında uzman kadrosu ile yeminli çeviri hizmeti sağlayacak olan Tele World Dil Hizmetleri bürosu transkript tercümeleri işlemlerinizi en kaliteli biçimde tamamlayacaktır.

0326 617 17 97 - 0542 241 76 60

teleworldturkiye@gmail.com


Tüm dünya resmi ve yöresel dillerinden tüm dünya resmi ve yöresel dillerine, yazılı tercüme, alt yazı, seslendirme, lokalizasyon, yeminli tercüme, noter onay ve apostil hizmetleri vermekteyiz. Ayrıca tüm işlemleri müşterimizin şubemize kadar gelmesine gerek kalmadan gerçekleştirebilir ve ücretsiz kargo hizmetimiz ile kendilerine teslim edebiliriz. Daha fazla bilgi için;


#tapu #taputercüme #landregistry #landregistrytranslation #noter #noteronayı #notertasdiki #vekalet #vekaletname #vekaletnameçevirisi #letterofattorny #translationagency #translate #translation #sworntranslation #transkript #transcript #transkripttercümesi #transcripttranslation


Entradas destacadas