top of page

Uzbek Language Translation Services / Özbekçe Dili Çeviri Hizmetleri/ Özbekistan Tercüme Bürosu

Günümüzde yaklaşık olarak 22 milyon konuşura sahip; Özbekçe, tarihi Çağatayca’nın çağdaş devamı olan Türk yazı dillerinden biridir. Türk dillerinin Karluk grubuna bağlı bir dildir ve Özbekistan'ın resmî dili konumundadır.


SSCB devrinde Özbekçe adı kullanılmaya başlamadan önce Özbekler kendi dillerini Türkçe olarak adlandırmaktaydı. Mesela Faxriddinov Muhammadamin'in okullarda okutulmak üzere yazdığı Özbekçe ders kitabının adının ‘Turkcha Qoida’ olduğu kaydedilmiştir. Özbek Abdurrauf Fitrat'ın 1919 yılında yayımlanan Tilimiz başlıklı yazısında kendi dilinden Türkçe adıyla bahsettiği görülür.


Özbekçe, tipolojik açıdan diğer Türk dillerinden farklı özelliklere sahiptir. Ünlü uyumunun olmaması ve bünyesinde Karluk, Kıpçak ve Oğuz dillerinden unsurlar barındıran tek Türk dili olması, bu farklılıklardan bazılarıdır.


Özbekçe Orta Asya genelinde en çok konuşulan Türk dilidir. Özbekistan'ın Fergana vadisi, Taşkent ve etrafı ile Semerkant, Buhara, Karşı, Şehrisebz ve Termez şehirlerinde Karluk dilleri, Surhanderya, Kaşkaderya, Semerkant vilayetlerinde Kıpçak dilleri, Harezm vilayetinde ise Oğuz dilleri konuşulmasına rağmen, Özbek edebi dilinde ağırlıklı olarak Fergana ve Taşkent lehçeleri ile Karluk lehçesi hâkimdir. Orta Çağ'da Orta Asya'nın en önemli kültür ve bilim dili olmuştur.

Tüm dünya resmi ve yöresel dillerinden tüm dünya resmi ve yöresel dillerine, yazılı tercüme, alt yazı, seslendirme, lokalizasyon, yeminli tercüme, noter onay ve apostil hizmetleri vermekteyiz. Ayrıca tüm işlemleri müşterimizin şubemize kadar gelmesine gerek kalmadan gerçekleştirebilir ve ücretsiz kargo hizmetimiz ile kendilerine teslim edebiliriz.

Daha fazla bilgi için;

0326 617 17 97 - 0542 241 76 60

teleworldturkiye@gmail.com

Entradas destacadas
Entradas recientes
Archivo
Buscar por tags
Síguenos
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page